zaujimavosti

zoradiť podľa:

Rybár dlhochvostý je vták, ktorý každý rok preletí 40 000 km – letí z Antarktídy na svoje arktické hniezdiská a potom zas naspäť. Za 25 rokov by tento rybár nalietal rovnakú vzdialenosť, ako je na Mesiac a späť.

1 komentár

Larva nočného motýľa Antheraea polyphemus za prvních 56 dní života zožerie 86 000 násobok vlastnej váhy pri vyliahnutí z vajíčka. Dieťa, vážiace 3,17 kg by podľa toho muselo skonzumovať 273 ton potravy.

1 komentár

Čokoláda sa v roku 1800 bežne odporúčala ľuďom ako utišujúci prostriedok na trápenie za stratenou láskou.

29 komentárov

K čísliciam 1 a 0 nie sú na telefónoch priradené žiadne písmená. Je to tak z dôvodu, že práve tieto sa používajú pre núdzové volania alebo služby operátorov.

5 komentárov

Štúdie ukázali, že kozy majú rovnako ako ľudia rôzne dialekty.

0 komentarov

USA je domovom prvého elektronického počítača. Bolo to v roku 1945 a tento počítač vážil 30 ton.

5 komentárov

Eduard VIII sa 10. decembra 1936 stal prvým z anglických panovníkov, ktorý dobrovoľne abdikoval (vzdal sa svojej funkcie). Eduardovým jediným dôvodom, prečo to urobil, bola láska k žene, ktorú mal zakázané zobrať si za ženu.

23 komentárov

Na Marionskom cintoríne je meter a pol vysoký žulový podstavec s čiernou guľou. Guľa váži skoro dve a pol tony. Guľa sa však nedávno začala sama pohybovať. Pohyb je asi 5 cm za rok. Nikto nevie, ako je to možné.

19 komentárov